Po wczorajszym awaryjnym lądowaniu samolotu z Krakowa, dzisiaj sytuacja na Lotnisku Chopina wraca do normy. Wstępne ustalenia, dotyczące przyczyn i okoliczności zdarzenia potwierdzają, że wszystkie przewidziane w takich przypadkach na lotnisku procedury zadziałały prawidłowo. Sprawnie i profesjonalnie swoje działania prowadziły też wszystkie lotniskowe służby, zaangażowane podczas wieczornej akcji.
Samolot z uszkodzonym podwoziem wylądował na Lotnisku Chopina wczoraj o godz. 19.20. Na pokładzie znajdowało się 59 pasażerów i 4 członków załogi, którym bezpiecznie, w asyście służb ratunkowych lotniska udało się opuścić stojącą na pasie maszynę.

Wszyscy pasażerowie pod opieką naszego personelu zostali przetransportowani do lotniskowego salonu VIP, gdzie w komfortowych warunkach otrzymali wszechstronną pomoc lekarską i psychologiczną. Do dyspozycji byli także tłumacze. Wszystkim podróżnym natychmiast zapewniono wyżywienie, słodycze oraz kawę, herbatę i napoje. Nad podróżnymi czuwało 15 lekarzy i ratowników, pełniących dyżur na Lotnisku Chopina oraz 10 osób personelu Salonów Executive Lounge i VIP.

Równolegle prowadzono działania na płycie lotniska. Dzięki sprawnej pracy zarówno służb wyjaśniających okoliczności wypadku, jak również lotniskowych służb operacyjnych i utrzymania, operacje startów i lądowań udało się wznowić już w niecałe 4 godziny po zamknięciu lotniska, mimo iż uszkodzona maszyna pozostawała jeszcze na jednym z pasów.

Samolot został podniesiony w nocy przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Szczegółowa inspekcja wykazała, że droga startowa, wykorzystana do awaryjnego lądowania nie została zniszczona i po usunięciu maszyny, dziś o godzinie 12.00 została dopuszczona do ruchu. Obecnie operacje lotnicze wykonywane są na obydwu drogach startowych lotniska.

W związku z wczorajszym zdarzeniem odwołanych zostało 25 startów i 19 lądowań. Zaplanowane na dziś operacje w większości odbywają się zgodnie z rozkładem, jednak zaburzenie siatki lotów może jeszcze wiązać się ze opóźnieniami i odwołaniami rejsów. Dlatego wszystkim pasażerom, którzy w najbliższym czasie planują podróż z/na Lotnisko Chopina doradzamy jak najszybszy kontakt z obsługującym lot przewoźnikiem.
 

Powrót