Ponad milion pasażerów w lipcu. Tylko przez ostatni weekend ubiegłego miesiąca przez stołeczny port przewinęło się 122 tysiące podróżnych. Czy możemy liczyć na jeszcze lepszy sierpień?
Rekordowy lipiec na Lotnisku Chopina. Najlepsze wyniki od początku pandemii.

W lipcu na Lotnisku Chopina przywitaliśmy milionowego pasażera, odprawionego w ciągu jednego miesiąca. Jest to najwyższy miesięczny wynik od czasu rozpoczęcia pandemii. To również ważne wydarzenie i wyraźny znak, że ruch pasażerski dynamicznie wzrasta. Mimo, że według statystyk, Lotnisko Chopina wciąż obsługuje nieco ponad połowę ruchu z analogicznego okresu w 2019 roku, to tak znacząca poprawa napawa optymizmem.

Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w sierpniu. W lipcu z usług stołecznego portu skorzystało 1,040 mln pasażerów. To o ponad 62% więcej niż w czerwcu i aż o ponad 134% więcej niż w lipcu ubiegłego roku.

Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina w ciągu jednego miesiąca to bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że mamy do czynienia ze stabilnym trendem wzrostowym, który nie jest dziełem przypadku – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina – wierzymy, że sierpień będzie jeszcze lepszy.

Optymistyczną przesłanką jest powrót przewoźników, którzy wstrzymali swoją działalność. Siatka połączeń nadal się rozrasta, czemu dodatkowo sprzyja sezon wakacyjny, w którym linie lotnicze mocno postawiły na przewozy czarterowe i atrakcyjne kierunki.

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt (110 tys. pasażerów). Jednak w samym lipcu wyprzedził go Paryż (CDG, ORY) z ruchem 29 tys. pasażerów versus 24 tys. pasażerów podróżujących z i do Frankfurtu. Wśród pozostałych najpopularniejszych lipcowych połączeń regularnych znalazły się również Kijów i Amsterdam. Najpopularniejszymi kierunkami nierozkładowymi w lipcu tego roku były Antalya w Turcji, Rodos, Zakynthos i Heraklion w Grecji.

Warto podkreślić, że Antalya, znajdująca się na samym szczycie kierunków wakacyjnych jest również najpopularniejszym kierunkiem lipca w ogóle, z ruchem ponad 45 tys. pasażerów przewiezionych przez aż ośmiu przewoźników.

Od stycznia do lipca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 55% pasażerów.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 65% wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji pasażerskich. Wśród przewoźników nierozkładowych na drugim miejscu po Enter Air znajduje się Smartwings.

W minionym miesiącu bardzo wzrosły przewozy cargo (ponad 8,7 tys. ton). W okresie od stycznia do lipca br. na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 52,4 tys. ton ładunków, co oznacza, że cargo niemal wyrównuje wyniki z rekordowego 2019 roku (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 53,4 tys. ton).

W lipcu rozpoczął operować Wizz Air jako drugi przewoźnik po PLL LOT na trasach regularnych do Olbii i Dubrownika.

Aktualna siatka połączeń z Lotniska Chopina dostępna jest pod tym linkiem: https://lotnisko-chopina.pl/pl/siatka-polaczen.html

Powrót