Luty to kolejny miesiąc, w którym na Lotnisku Chopina dało się zaobserwować zwiększone zainteresowanie pasażerów lotami czarterowymi. Wyraźnie rosnący popyt na kierunki turystyczne to dobry sygnał dla branży przed zbliżającym się sezonem letnim.
Lotnisko Chopina – w lutym większe zainteresowanie czarterami
W ubiegłym miesiącu na podróże do popularnych miejsc turystycznych ze stołecznego lotniska zdecydowało się 37,5 tys. osób. To o 15 proc. więcej niż w styczniu tego roku. Od początku 2021 już 70 tys. pasażerów wybrało połączenia czarterowe (spadek o 66,8 proc. r/r). Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata oraz Tbilisi.

– Choć cały czas widoczny jest wpływ pandemii na ruch lotniczy, to jednak bardzo dobrym prognostykiem jest fakt zwiększonego zainteresowania lotami czarterowymi do miejsc turystycznych – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie. – Dostajemy też sygnały o chęci zwiększania częstotliwości, bądź też przywracania kierunków przez poszczególnych przewoźników. Nadchodzące wakacje, to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – dodaje Rudzki.

Niestety pozostałe dane nie są jeszcze aż tak optymistyczne. W lutym z usług największego polskiego lotniska skorzystało 173 tys. osób, co oznacza spadek o 86,2 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku. Wykonano 2,2 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 83,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najpopularniejszymi zagranicznymi kierunkami w rejsach rozkładowych okazały się: Frankfurt, Kijów, Amsterdam, Londyn oraz Paryż.

Od początku roku stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 370 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu roku poprzedniego), z czego 53,4 proc. podróżowało w strefie Schengen. 255 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,9 proc.). Z kolei w ruchu niskokosztowym obsłużono 45 tys. pasażerów (spadek o 89,6 proc.). Z krajowych połączeń skorzystało 44 tys. pasażerów (spadek o 83,4 proc.).

Od początku roku na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i startujących z niego przewieziono 12 442 tony ładunków (spadek o 23,4 proc.), oraz 1 063 tony poczty (spadek o 54,3 proc.).

Aktualna siatka połączeń z Lotniska Chopina dostępna jest pod tym linkiem: https://lotnisko-chopina.pl/pl/siatka-polaczen.html

 

Powrót