Skutki pandemii koronawirusa w branży lotniczej są odczuwalne także na początku tego roku. Jednak jak zaznacza Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie, jest zauważalne zwiększone zainteresowanie lotami do popularnych miejsc turystycznych.
Lotnisko Chopina – wyniki za styczeń 2021 i zapowiedź nowych kierunków

Cała branża z lotniskami, przewoźnikami i tour operatorami na czele, walczy ze skutkami pandemii koronawirusa i szuka rozwiązań, dzięki którym swobodne podróżowanie będzie jak najszybciej możliwe. Dlatego też siatka połączeń poszczególnych linii lotniczych jest na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do obecnie panujących realiów.

– Zauważamy duży popyt na kierunki czarterowe – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie. – Są to przede wszystkim Dominikana, Meksyk, jak również Zanzibar. Oczywiście tour operatorzy dostrzegają ten trend i ogłaszają nowe kierunki w swojej ofercie.

Już wkrótce z naszego lotniska bezpośrednio będzie można polecieć czarterem na Malediwy oraz do Kostaryki. Połączenia będą wykonywane samolotami Boeing 787 Dreamliner PLL LOT. Z kolej na główne lotnisko w Dubaju polecimy liniami Enter Air i Smartwings. Niebawem wrócą także loty do Fudżajry.

– Wprawdzie wyniki stycznia pokazują duży wpływ pandemii na podróże, to jesteśmy dobrej myśli – dodaje Piotr Rudzki. – Mamy nadzieję, że nowe połączenia zachęcą pasażerów do skorzystania z naszej oferty. Lotnictwo jest przecież najbezpieczniejszym środkiem masowego transportu, a coraz powszechniejsze szczepienia dodatkowo je zwiększą.

W pierwszym miesiącu 2021 roku z usług największego polskiego lotniska skorzystało 197 tys. osób, co oznacza spadek o 85,4 proc. w porównaniu do stycznia 2020 roku. W ubiegłym miesiącu wykonano łącznie 3,4 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 76,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 172 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu), z czego 56 proc. podróżowało w strefie Schengen. Najpopularniejszymi kierunkami w styczniu okazały się: Frankfurt, Paryż, Kijów, Amsterdam oraz Londyn. Z kolei z krajowych połączeń skorzystało 25 tys. pasażerów.

140 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,2 proc.), niskokosztowe – 24 tys. (spadek o 88,9 proc.), natomiast czartery – 32 tys. osób (spadek o 70,0 proc.).

W styczniu 2021 roku na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i startujących z niego przewieziono 6 392 tony ładunków (spadek o 21,5 proc.). Przewóz poczty wyniósł 597 ton (spadek o 52,5 proc.).

Przypominamy, że w styczniu br. zostały uruchomione dwa Mobilne Punkty Pobrań, w których wszyscy pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR w kierunku COVID-19.

Aktualna siatka połączeń z Lotniska Chopina dostępna jest pod tym linkiem: https://lotnisko-chopina.pl/pl/siatka-polaczen.html

Powrót